ویروس کرونای آفریقایی به ایران رسید؛ کرونای هندی در آستانه ورود به کشور

به گزارش مرجع مقالات، تهران (پانا) - وزیر بهداشت از شناسایی سه مورد ویروس آفریقای جنوبی کرونا در یکی از استان های جنوبی کشور اطلاع داد.

ویروس کرونای آفریقایی به ایران رسید؛ کرونای هندی در آستانه ورود به کشور

سعید نمکی گفت: شب گذشته گزارش به دست ما رسید که در یکی از استان های جنوبی برای اولین بار سه مورد ویروس آفریقای جنوبی را در یک مجموعه پیدا کردیم. رصد می کنیم که برایمان قطعی گردد و موارد را به مردم اطلاع می دهیم. در زمینه ویروس هندی هم صدای پایش را نزدیک تر کنار خودمان می شنویم.

روزهای سخت تری از نظر تعداد مرگ های کرونایی در راه است

وزیر بهداشت گفت: مرگ های ناشی از بستری های زیادی که در این روزها داشتیم، رو به افزایش خواهد بود و چند روز آینده روزهای سخت تری را از نظر دریافت تعداد مرگ های ناشی از بستری های انبوه این روزها خواهیم داشت. کاری که همکاران ما با تدبیر در مدیریت این موج انجام دادند، این بود که اولا مراکز 16 ساعته سرپایی را افزایش دادیم، درمان سرپایی با داروهای ضدویروس و بستری موقت را گسترش دادیم و توانستیم بار انبوهی را که سرریزش به بیمارستان ها می رفت، کم کنیم. کاهش بار بیمارستان ها باعث شد که مراقبت بیمارستانی ما افزایش یابد و در روزهای آینده با ورودی کمتر بیمارستان ها و گذشت از این موج سهمگین و سنگین در روزهای آینده، امیدواریم که میزان مرگ و میرها که معمولا با تاخیر نسبت به میزان بستری و سرپایی کاهش می یابد را ببینیم.

نمکی اظهار کرد: خبر ناخوشی که باید به مردم بگویم این است که ما لحظه به لحظه ورود ویروس های موتاسیون یافته دیگر را به کشور رصد می کردیم. قبلا اعلام نموده بودم که ویروس ها پاسپورت نمی خواهند. همانطور که ویروس ووهان توانست خودش را به قطب برساند. صدای پای ویروس های آفریقای جنوبی و برزیلی را هم در پشت در مرزهایمان می شنیدیم و همچنین ویروس هندی را که از مرزهای شرقی و جنوب شرقی همیشه ورودش ما را تهدید می نماید.

وی تاکید نمود: با توجه به اینکه علم به حضور و شیوع ویروس آفریقای جنوبی و برزیلی در کشورهای همسایه داشتم، مکاتباتی برای منع ورود و خروج موارد از بعضی کشورهای همسایه نموده بودم که به هر دلیل، مسائل دنبال نشد و متاسفانه دیشب گزارش پیدا کردیم که در یکی از استان های جنوبی برای اولین بار سه مورد ویروس آفریقای جنوبی را در یک مجموعه پیدا کردیم.

پروتکل ها را رعایت کنید

نمکی گفت: این زنگ خطر به ما می گوید که باز هم باید فاصله ها را بیشتر کنیم، پروتکل ها را بیشتر مراعات کنیم و نگذاریم که همکارانمان در مجموعه های درمانی به دام جمع کردن موج جدید با ویروس های جهش یافته جدید شوند. واقعا نظام سلامت در اوج گرفتاری است و همکاران من در سنگین ترین بار ممکن تاریخی که دارند می کشند کار را پیش می برند. امیدوارم بتوانیم در این مرحله چوب سنگین بر گرده نظام سلامت با عدم رعایت فاصله گذاری، با عدم رعایت پروتکل ها وارد نکنیم تا خدایی ننموده بعد از ویروس انگلیسی به دام شیوع گسترده ویروس آفریقای جنوبی نیفتیم که از همه این ها سرسخت تر بود و بسیاری از واکسن ها رویش جواب نداده و اگر هم جواب بده جواب مختصری است.

وزیر بهداشت همچنین گفت: نگذاریم که جمعیت بیشتری مبتلا شوند آن هم با ویروسی که واکسن ها روی آن اثر قابل توجهی نداشته باشند. از اصحاب رسانه تشکر دارم و میخواهم که در کنار ما این اطلاع رسانی گسترده را در کشور انجام دهند و یاری نمایند تا بتوانیم این موج ها را پشت سر بگذاریم.

وی در بخش دیگری از صحبت هایش گفت: خبری خوش از واکسیناسیون گروه 80 سال به بالا در کشور داشتیم که امروز شروع شد و امیدواریم بعد از آن بتوانیم گروه های دیگری را از جمعیت هدف و آسیب پذیر شروع نموده و بتوانیم طبق برنامه زمان بندی شده، تا خرداد ماه گروه های هدف را که در برنامه به عنوان گروه های پرریسک قلمداد شدند را تمام کنیم.

وزیر بهداشت در سرانجام درباره واکسن داخلی کرونا نیز گفت: در عین حال فراوری واکسن داخلی مان به خوبی پیش می رود. دیروز در اصفهان فاز سوم آزمایش بالینی واکسن پاستور را شروع کردیم. فاز سوم واکسن برکت روز قبلش شروع شد و بقیه واکسنها هم با قدرت پیش می فرایند. در آینده بسیار نزدیک مجموعه واکسن های داخلی مان به واکسیناسیون کشور خواهد پیوست.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 1 خرداد 1400 بروزرسانی: 1 خرداد 1400 گردآورنده: atusocialscience.ir شناسه مطلب: 1605

به "ویروس کرونای آفریقایی به ایران رسید؛ کرونای هندی در آستانه ورود به کشور" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ویروس کرونای آفریقایی به ایران رسید؛ کرونای هندی در آستانه ورود به کشور"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید